Czym jest aromaterapia?

Czy wiesz, że…

Aromaterapia wykorzystuje terapeutyczne działanie roślinnych substancji zapachowych w leczeniu chorób oraz przywracaniu dobrego stanu zdrowia. Ten rodzaj kuracji wykorzystywany jest zarówno w obszarze medycyny alternatywnej, jak i w gabinetach medycyny konwencjonalnej.

Lecznicze działanie naturalnych olejków eterycznych wynika z występowania w nich związków chemicznych mających działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne oraz rozgrzewające. Każdy z olejków eterycznych posiada również swoje unikalne właściwości, dzięki którym aromaterapię można stosować przy różnych dolegliwościach.

Kuracje aromatyczne łagodzą bóle stawów i głowy oraz bóle mięśniowe, a także przynoszą dużą ulgę przy kaszlu i katarze. Znane są zbawienne właściwości olejków eterycznych, które pomagają w pozbyciu się dolegliwości towarzyszących kobietom podczas cyklu miesiączkowego. W zależności od rodzaju, olejki eteryczne mogą usuwać zmęczenie i wpływać relaksacyjnie bądź poprawiać humor i wzmagać koncentrację.

Aromaterapia polega na stosowaniu naturalnych olejków roślinnych:

  • w formie Inhalacji, za pomocą kominków aromatycznych, specjalnych inhalatorów bądź nawilżaczy powietrza
  • poprzez skórę, w postaci masażu, kąpieli aromatycznych lub okładów

Tak zwane „leczenie zapachem” polega na zanurzaniu się we wzbogaconej olejkami kąpieli bądź przebywaniu w nasyconym pachnącymi olejkami pomieszczeniu. Jest to przyjemna i skuteczna forma leczenia i przywracania zdrowia, która znajduje coraz większą ilość entuzjastów na całym świecie.

Już w starożytności znane były cudowne właściwości wyciągów z roślin. Dzisiejsza nauka potwierdza rzeczywisty leczniczy charakter substancji zawartych w olejkach eterycznych, które są silnymi koncentratami pozyskiwanymi ze wszystkich części roślin, zaliczanymi do grupy leków ziołowych.

Wiedza na temat właściwości tych związków wykorzystywana jest obecnie w lekach nowej generacji. Pochodne olejków, takie jak mentol, tymol, anisol czy eukaliptol mają swoje miejsce w najnowszej farmakopei europejskiej.